Menu
Obec Jesenské
Obec Jesenské

Prebieha úprava webových stránok. Ospravedlňte, prosím, prípadné nedostatky.

Úlohu zohrala ideológia nie pracovitosť

Úlohu zohrala ideológia nie pracovitosť

Ján Medveď sa narodil 26.12.1930 v Jesenskom časť Ivanovo. Tu žije až do dnes s tým rozdielom, že z Ivanova sa presťahoval do dediny, kde si postavil dom. Na Ivanovo sa jeho rodičia prisťahovali z Brezna za Prvej česko-slovenskej republiky (1918-1938). Pán Medveď pochádza z rodiny železničiara. Kým otec pracoval na železnici matka sa starala o domácnosť, pole a deti. Aj napriek nie ľahkým časom vyštudovali všetci štyria súrodenci. Sestry sa vyučili remeslu. Pán Medveď ako najmladší z detí v 1937-mom nastúpil do 1. triedy do Národnej školy. V 1939-tom toto územie obsadili Maďari a tak všetky ďalšie ročníky až po ôsmu triedu sa učil po maďarsky. Po fronte ( druhá svetová vojna 1939-1945) nastúpil do Meštianskej školy v Rim. Sobote, ktorú skončil po štyroch rokoch v 1949-om.

Po skončení školy, do jesene, robil v poľnohospodárstve. 5.decembra 1945 bol prijatý na Úrad práce ONV – OPS ( Okresný národný výbor – odbor pracovných síl) ako administratívny pracovník. Od 01.01.1951 pracoval vo Fiľakove na ONV-OPS ako vedúci oddelenia. V tom čase sa rušili malé okresy a tak od 01.07.1960 po vytvorení veľkých okresov pracoval až do 31.07.1976 na ONV-OPS v Rimavskej Sobote. V tom čase ľudia volili poslancov ( v Jesenskom 30 ) a tí z pomedzi seba volili predsedu MNV (Miestny národný výbor) tajomníka a jednotlivé komisie. Pán Ján Medveď bol 1. augusta 1976 zvolený za predsedu Miestneho národného výboru, tajomníkom bol pán Vojtech Mogyoródi. Volilo sa na 5 rokov. Pán Medveď vykonával svoju funkciu predsedu MNV (starosta obce) len jedno volebné obdobie pretože, citujem časť z Komplexného hodnotenia s. Jána Medveďa, predsedu MNV v Jesenskom za obdobie r.1976-1980 : „ Negatívne sa v jeho práci prejavila nedostatočná politická príprava a ideologická uvedomelosť. S. Medveď pri úmrtí svojej manželky ako i otca nedocenil dopad svojho konania a negatívneho pôsobenia na myslenie a konanie občanov a najmä na prácu ZPOZ. To, že jeho manželka a otec, napriek upozorneniu mali v roku 1980 cirkevný pohreb v kostole v Jesenskom, malo u verejnosti negatívny ohlas na jeho konanie vo funkcii predsedu MNV“. Záver : „ V dôsledku uvedených nedostatkov je nežiadúce, aby bol aj naďalej kandidovaný za poslanca a vykonával funkciu predsedu MNV v Jesenskom.“

Po tomto hodnotení pán Medveď už nebol prijatý ani na pôvodné miesto. Ponúkli mu prácu skladníka v komunálnych službách v Rimavskej Sobote, kde pracoval do roku 1983. Potom mu vtedajší predseda MNV v Jesenskom pán Ing. Výboštek ponúkol funkciu vedúceho prevádzkarne MNV v Jesenskom odkiaľ šiel i do starobného dôchodku.

Počas svojej činnosti ako predseda MNV mal snahu pre obec Jesenské dosiahnuť čo najviac úspechov. V tom čase prostriedky na rozvoj boli poskytované z vyšších orgánov – Okresné národné výbory (ONV). Muselo sa však postupovať podľa Smerného územného plánu, ktorý mali obce vypracovaný na dlhodobé obdobie. Program pre jednotlivé obce bol vypracovaný pre každé volebné obdobie zvlášť. Finančné prostriedky boli prideľované z ONV, prípadne prerozdeľované z iných obcí, ktoré ich neminuli. Pán Medveď za jedno volebné obdobie postavil 6 triednu prístavbu Maďarskej školy a telocvičňu, ktorá slúži až do dnes. V celom rimavskosobotskom okrese sa takýchto telocviční postavilo len šesť. Ako majstri na nej pracovali Cikora Štefan, Gejza báči z veľkej stanice (murári) a Zoltán Somodi ako tesár. Ďalej rekonštruovali vodovodné potrubie, ktoré bolo železné a vymieňalo sa za umelohmotné. Pripravil i projekt na stavbu materskej školy. Venoval sa rekonštrukcii ciest v obci a vybudovali cestu na Ulici družstevnej od Szabó Pištu smerom na Ivanovo, cestu na Cifra pustatinu, vybudoval sa tiež chodník na Ulici 1. mája ako aj parkovisko pri zdravotnom stredisku, obecný rozhlas a zelené pásy na Ul. mieru.

Aj keď si to dnešní mladí ľudia vedia len ťažko predstaviť, ale väčšia časť z týchto akcií sa robila v akciách „Z“ (zet). Boli to dobrovoľné pracovné brigády, ktoré sa robili po pracovnom čase, alebo vo voľných sobotách. Na týchto brigádach sa osobne zúčastňoval aj sám Ján Medveď ako predseda MNV. Jednou takouto stavbou bola i výstavba tak rozsiahlej stavby ako je telocvičňa.

Pánovi Jánovi Medveďovi aj touto cestou želáme pevné zdravie a pokojné prežitie staroby.

Dátum vloženia: 5. 1. 2012 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 9. 2017 21:02
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Počasie

dnes, utorok 29. 11. 2022
zamračené 6 °C 2 °C
streda 30. 11. zamračené 5/1 °C
štvrtok 1. 12. zamračené 6/1 °C
piatok 2. 12. zamračené 5/1 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.