Menu
Obec Jesenské
Obec Jesenské

Prebieha úprava webových stránok. Ospravedlňte, prosím, prípadné nedostatky.

Zakladatelia folklórneho súboru BOGLÁRKA

Zakladatelia folklórneho súboru BOGLÁRKA

Zakladatelia folklórneho súboru Boglárka sú manželia Gyöngyi a Csaba Verébovci. Gyöngyi pochádza z Jesenského a jej manžel z Tornale. Obidvaja majú spoločnú záľubu a to folklórny tanec. Keďže obaja tancovali vo folklórnom súbore, tak im je táto záľuba blízka a Gyöngyi navštevovala v Košiciach školu na vedenie folklórneho súboru. Ich láska k tomuto umeniu ich priviedla na myšlienku založiť v Jesenskom folklórny súbor. Chceli, aby aj ich deti poznali čo je to folklórny tanec a tak myšlienku založenie folklórneho súboru, zrealizovali. Chodili po školách v Jesenskom, aj po dedine a nahovárali rodičov a deti aby sa začali venovať tomuto krásnemu umeniu. Pred desiatimi rokmi sa im ho nakoniec podarilo založiť. Samozrejme že začiatky neboli ľahké ale ich vytrvalosť sa vyplatila. Prvé kroje dávali šiť do krajčírskeho učilišťa s tým, že vzorový kroj ušila sama Gyöngyi. Peniaze získali cez projekt, od Illyés Alapítvány. Neskôr keď si založili súbor Malú Boglárku a deti sa naučili viac tancov (12 choreografií) už bolo treba oveľa viac krojov tak si ich šila sama Gyöngyi spolu s matkou, nakoľko kúpa hotových krojov bola finančne dosť náročná.

Spolu s manželom predebatujú choreografiu, kde manžel sa viac realizuje pri výbere hudby.

DFS pracuje od roku 2001, ich členmi sú 4 – 14 ročné deti z Jesenského a z jeho okolia.

V roku 2005 sa súbor zúčastnil na medzinárodnom festivale v Rumunsku a okrem toho sa zúčastnil na medzinárodných detských festivaloch v Salgótarjáne a v Egri aj na Klenovskej rontouke. Každoročne vystupuje na regionálnych festivaloch na Slovensku ale aj v zahraničí.

roku 2006 v Dunajskej Strede na celoslovenskej súťaži maďarských súborov získal osobitné ocenenie.

V roku 2007 na celoslovenskej súťaži maďarských DFS „ESZTERLÁNC“ získal ocenenie „bronzové pásmo“. V tom istom roku aj GMOS v Rimavskej Sobote udelilo súboru „strieborné pásmo“ za účinkovanie v regionálnej súťaži choreografií detských folklórnych súborov v Hnúšti.

Na Slovensku DFS vystupoval v Hajnáčke, Rimavskej Sobote, Tornaľi, Fiľakove, Lučeneci, Dunajskej Strede, Klenoveci, Hnúšti, Kokave nad Rimavicou, Gemeri, Veľkom Blhu a v ďalších okolitých dedinách.

V Maďarsku v Pétervására, Ózd, Putnok, Salgótarján, Pásztó, Somoskőújfalu, Cered, Eger, Novaj.
V Rumunsku v Sepsiszentgyörgy a Kézdiszentlélek.

Okrem toho, že organizujú vystúpenia súboru, tvoria choreografiu a hudbu, výrobu ľudových krojov zorganizovali aj tvorivé dielne pre všetky detí z obce, folklórny tanečný tábor spoločne s folklórnou skupinou Szederinda z Egru.
Deti v ich súbore dorastali a stalo sa, že niektoré v tejto činnosti pokračovali i po skončení základnej školy. Keďže v budúcom školskom roku je to už desať rokov od založenia súboru je potrebné vychovať novú generáciu folklórnych tanečníkov a pokiaľ sa im to podarí tak budú vo svojich doterajších aktivitách pokračovať. Preto aj touto cestou prosia rodičov, aby neváhali a viedli deti aj týmto smerom a učili ich tak láske k folklórnemu tancu. Deti ktoré navštevujú tento súbor nielenže pochodia rôzne dediny a mestá ba i štáty, získajú nových priateľov, ale majú rozhľad v hudbe a tanci. Manželom Verébovcov aj touto cestou želáme ešte veľa pekných rokov v tejto krásnej činnosti.

BOGLÁRKA

Dátum vloženia: 13. 7. 2010 8:00
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 9. 2017 21:02
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Počasie

dnes, utorok 29. 11. 2022
zamračené 6 °C 2 °C
streda 30. 11. zamračené 5/1 °C
štvrtok 1. 12. zamračené 6/1 °C
piatok 2. 12. zamračené 5/1 °C

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.