Prebieha úprava webových stránok. Ospravedlňte, prosím, prípadné nedostatky.
V materskej škole v Hodejove bol mesiac apríl veľmi rušný. Pedagogickí zamestnanci pripravili pre učiteľky okolitých materských škôl metodický deň a nevynechali ani malé talenty, ktoré predviedli svoje spevácke schopnosti. Obidve akcie sa uskutočnili pod záštitou Spoločného školského úradu Jesenské.
Po Rimavských Janovciach a Hosticiach sa uskutočnilo 11. apríla 2018 už tretie stretnutie malých speváčikov pod názvom „Gemerský slávik“ aj v materskej škole v Hodejove. Tejto milej akcie sa zúčastnili deti z materských škôl Rimavské Janovce, Širkovce, Hajnáčka, Hostice, Gortva, Dubovec, Bátka, Šimonovce, Ivanice, Gemerský Jablonec. Cieľom nebolo súťažiť, ale predniesť niekoľko ľudových a moderných piesní. Deti sa navzájom spoznávali a spolu s učiteľkami strávili príjemné dopoludnie. Zo stretnutia nikto neodchádzal naprázdno, okrem pamätných listov si odniesli darčeky, ktoré využijú v materskej škole.
Stretnutie učiteliek materských škôl sa uskutočnilo 19. apríla 2018 opäť v Hodejove. Po stretnutí v Bátke, Širkovciach a Šimonovciach sa uskutočnilo štvrté stretnutie, na ktorom si vymenili svoje odborné a praktické skúsenosti. Ďalšou oblasťou Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách je Matematika a práca s informáciami, ktorá má štyri podoblasti. Tieto jednotlivé podoblasti rozpracovali učiteľky materskej školy z Hodejova a prezentovali ich prítomným.
Pani uč. Mgr. Viktória Boján na úvod v krátkosti pripomenula hlavný cieľ oblasti Matematika a práca s informáciami, ktorým je poskytnúť základy matematických a informatických poznatkov a zručností, pomocou ktorých sa ďalej rozvíja matematické myslenie a matematické kompetencie nevyhnutné pre vzdelávanie na vyšších stupňoch vzdelávania. Prostredníctvom jej obsahu sa začína rozvíjať logické myslenie dieťaťa, chápanie čísel a jednoduchých operácií s nimi, ako aj algoritmické myslenie. V prezentácii o prvej podoblasti Čísla a vzťahy predstavila ciele, ich integráciu do každodenného života v materskej škole, či už počas pobytu vonku v zime, prostredníctvom spoločenských hier alebo počas prípravy jarnej dekorácie interiéru materskej školy. Riaditeľka Danica Feješová predstavila prezentáciu z podoblasti Geometria a meranie v konkrétnej vzdelávacej aktivite, ktorú aj uskutočnila s prítomnými učiteľkami. Tretiu podoblasť Logika predstavila pani uč. Bc. Gabriela Hajnovičová. Na každý výkonový štandard uviedla príklady, ktoré implementuje do každodennej činnosti detí v materskej škole. Vo štvrtej podoblasti Práca s informáciami uviedla pani uč. Bc. Alexandra Krnáčová príklady využitia digitálnych technológií a rôznych výučbových softvérov vo výchovno-vzdelávacej činnosti. V priestoroch materskej školy predstavili prítomným množstvo pomôcok, ktoré využívajú pri plnení cieľov z prezentovanej oblasti.
Pani metodička Spoločného školského úradu Jesenské Valéria Sebőková na základe reflexie učiteliek došla k záveru, že takéto stretnutia sú dôležité a potrebné pre vzájomnú výmenu skúseností, preto plánuje uskutočniť metodické dni aj v budúcom školskom roku.
Na záver poďakovala vedeniu a celému kolektívu materskej školy, Obecnému úradu v Hodejove, Spoločnému školskému úradu Jesenské za prípravu oboch podujatí, za občerstvenie a vecné dary.
Danica Feješová riaditeľka MŠ Hodejov
Szakmai és énekes tehetségek találkozója a várgedei óvodában
Mozgalmas volt az április a várgedei óvodában. Nemcsak a felnőtteknek rendeztek szakmai napot, hanem a kis énekestehetségeknek is helyet adtak, melyet a Feledi Kistérségi Tanügyi Hivatal szervezett a tavaszi programok során.
Jánosi és Gesztete után idén Várgedén került megrendezésre a 3. „Gömöri pacsirta” ovis énekfesztivál, melyet a Feledi Kistérségi Tanügyi Hivatal szervezett a hozzá tartozó óvodák énekes tehetségeinek. Számos intézmény képviseltette magát remek produkciókkal. A népdalok és a modern gyermekdalok egyaránt helyet kaptak az óvodások előadásában. Ez a rendezvény nem verseny, célja nem a megmérettetés, hanem az ismerkedés, illetve egymás megismerése. A kellemesen eltöltött délelőttről a közös éneklés, játék és jó beszélgetések tettek tanúbizonyságot. A rendezvényről senki sem távozott üres kézzel, az óvodák és a gyermekek a tanügyi hivatal jóvoltából külön is kaptak ajándékot, valamint az eseményről mindenki kapott egy emléklapot, hogy ne feledje merre járt 2018. április 11- én.
Egy hét elteltével az óvoda újabb találkozónak adott otthont. Bátka, Serke és Simonyi után negyedik alkalommal találkoztak a régió óvodapedagógusai, hogy a kapcsolatépítés mellett bemutassák egymásnak módszereiket, saját jógyakorlatukat, megosszák egymással szakmai tapasztalataikat. A nap középpontjában a 2016- szeptemberétől érvényben lévő innovált Állami Oktatási Program a preprimáris képzésben az óvodák részére/IÁOP/ egyik művelődési területe a „Matematika és információkezelés” volt.
A művelődési területnek négy alterülete van, ezeket külön dolgozták fel az óvoda pedagógusai és tartottak belőle gyakorlati előadásokat. Az első előadást „Számok és kapcsolatok” címmel Mgr. Boján Viktória tartotta, aki az óvodai matematika célját és lehetőségeit ecsetelte. Megtudhattuk tőle hogyan integrálódik ez a terület az óvodai mindennapokba legyenek azok téli tevékenységek az udvaron, egy társasjáték, vagy a tavaszi dekoráció készítése. Fejesová Danica óvodavezető a „Geometria és mérés” alterületet egy konkrét tevékenységgel mutatta be. A Vajas pánkó mesét dolgozta fel a gyerekekkel, ahol térben és síkban egyaránt, a mese történése nyomán, síkidomokkal manipulálva, sok mozgást beépítve, állította fel a feladatsorozatot. A bemutatott tevékenység rövid változatába a résztvevő óvónőket is bekapcsolta, akik szintén jól szórakoztak, és elmondásuk szerint sok ötletet merítettek. Bc. Hajnovič Gabriella a „Logika” altémában az alapfogalmak logikai sorrendbe tételével indította összefoglalóját. Az logika mind a nyolc teljesítménykövetelményére hozott fel példát, szintén az óvodai mindennapok tevékenységeibe ágyazva. A párosításra, páralkotásra egy gyermekjáték az Ennek a kislánynak nem jutott párja „ matematikásított” logikai rendszeren alapuló változatát mutatta be gyakorlati példának, amihez mindenki maga készíti a segédeszközt. Az „Információkezelés” -sel kapcsolatos tapasztalatait egy jól sikerült művelődési tevékenységen keresztül Bc. Krnáčová Alexandra osztotta meg a kolléganőkkel. Bemutatta a gyermekek által kedvelt digitális segédeszközöket és szoftvereket, melyeket az óvó nénik az óvoda eszköztárából létrehozott kiállításon megtekinthettek, illetve ki is próbálhattak.
Zárszavában Sebők Valéria a feledi Kistérségi Tanügyi Hivatal vezetője az óvónők reflexiója alapján összefoglalta a szakmai nap hozadékát. A pozitív értékelésen túl mindannyian egyetértettek abban, hogy igenis szükség van a kölcsönös tapasztalatcserére, az egymástól való tanulásra, ezért a tanügyi hivatal továbbra is felvállalja a kistérségi szakmai munka továbbfejlesztését és hasonló szakmai napok szervezését. Végül megköszönte az óvoda igazgatónőjének és kollektívájának, mindkét esemény gondos megszervezését, a támogatóknak köztük a Várgedei Községi Hivatalnak a segítségét, aki a megvendégelést és frissítőt biztosította, valamint a feledi Kistérségi Tanügyi Hivatal fenntartójának az ajándékokat.
Bc. Hajnovič Gabriella - óvónő