Navigácia

Obsah

Kultúra

 

Kultúra v obci je samozrejmou a nevyhnutnou podmienkou ponuky kultúrno-spoločenského vyžitia sa vlastných obyvateľov, ale aj prejavom cielenej kultúrnej ponuky širšej návštevníckej verejnosti danej obce. Je prejavom a symptómom spoločenskej úrovne a kultúrnej vyspelosti daného sídla a regiónu.

Na uskutočňovanie kultúrnych aktivít je k dispozícii obyvateľom v obci kultúrny dom. Kapacita s variabilnými sedadlami predstavuje 240 + 60 sedadiel.

Budova slúži na uskutočňovanie pravidelných i nepravidelných kultúrnych aktivít. z pravidelných  kultúrnych akcií sa v obci usporadúvajú slávnosti pri príležitosti dňa matiek, detí a dňa obce.

 

Folklórny súbor Boglárka

folklórny súborOd svojho založenia v roku 2001 reprezentovali našu obec už na mnohých podujatiach, tak na Slovensku ako aj v zahraničí. Zakladateľom súboru sú manželia Gyöngyi a Csaba  Verébovci za spoluúčasti obecného úradu. Manželia sa starajú o choreografiu, výber pesničiek a aj o manažment súboru. Kroje na vystúpenia zhotovuje pani Verébová s pomocou rodičov nakoľko ich nákup je finančne náročný.

Boglárka má v súčasnosti 18 členov a Malá Boglárka 22. Doteraz pracovali z deťmi od 5-16 rokov zo základnej školy maďarskej, ako aj slovenskej. Tento rok sa učia  tancovať už aj deti z materskej školy.
Veľké úspechy zožali už nie len u nás, ale aj v Maďarsku a Rumunsku. Zúčastňujú sa rôznych sústredeniach a súťažiach na ktorých sa umiestňujú na popredných miestach.

Vznik súboru:    september 2001

Úspechy:   
vystúpenia v Maďarsku:
Pétérvására,Ózd, Putnok, Salgótarján, Medzinároný festival: Nosvaj,
vystúpenia v Rumunsku: 
Sepsiszentgyörgy, Kézdiszentlélek
vystúpenia na Slovensku:
Jesenské, Konrádovce, Dubovec, Hostice, Hajnáčka, Nová Bašta, Širkovce, Gortva, Rimavská Sobota, Tornala, Fiľakovo,
Celoštátne vystúpenia: 
Lučenec, Dunajská Streda, Klenovec,
Krajské vystúpenia:
Hnúšťa, Kokava nad Rimavicou

Zakladatelia:     manželia Gyöngyi a Csaba Verébovci